Rad u Njemačkoj
Rad u Njemačkoj
Njemačka ima najveće gospodarstvo u Europi i peto po veličini na svijetu, tako da u Njemačkoj ima puno poslova za strance sa specijalnim vještinama, iako je i do povremenih poslova prilično lako doći. Također je moguće pronaći posao koji govori engleski jezik u Njemačkoj, iako će u većini slučajeva biti potrebna čak i mala količina njemačkog jezika.
Tržište poslova u Njemačkoj
Njemačka ima jednu od najnižih stopa nezaposlenosti u EU, koja je u svibnju 2020. godine iznosila 3,9%. To je znatno ispod prosjeka EU i Eurozone od 6,7%, odnosno 7,4%. U nekim dijelovima južne Njemačke, poput Bavarske (gdje ćete pronaći München), stopa nezaposlenosti je još niža.
Studija njemačke savezne institucije za istraživanje stanovništva pokazala je da je trećina migranata izvan EU u Njemačkoj 2010./11. Pronašla posao u roku od 12 mjeseci, iako se ta situacija značajno promijenila nakon njemačkog priljeva izbjeglica od 2015. i krize Covid 2020. godine. Međutim, ako ste dobro kvalificirani i imate osnovno znanje njemačkog jezika, mnogo su veće šanse za pronalazak posla u Njemačkoj, gdje se takve osobine cijene.
Poslovi u njemačkoj
Njemačka je dom mnogim velikim svjetskim tvrtkama, a posebno je snažna u automobilskom sektoru. Neke od najvećih tvrtki u Njemačkoj uključuju:
Volkswagen (automobilski)
Daimler (automobilska industrija)
Allianz (financije)
BMW (automobilski)
Siemens (elektronika)
Bosch (elektronika)
Deutsche Telekom (telekomunikacije)
Međutim, manje tvrtke i startupi također su uobičajena pojava. Otprilike 90% poduzeća u Njemačkoj su mala i srednja poduzeća i na njih otpada oko dvije trećine svih radnih mjesta.
Slobodna radna mjesta u Njemačkoj
S niskom razinom nezaposlenosti, Njemačka nije toliko pogođena nedostatkom vještina kao neki drugi dijelovi Europe, a nema manjka vještina u cijeloj zemlji. Međutim, kvalificiranih radnika u znanosti, tehnologiji, inženjerstvu i matematici (STEM) i zdravstvenim zanimanjima nedostaje, posebno u južnoj i istočnoj Njemačkoj.
Prema statistikama iz srpnja 2020., u Njemačkoj je trenutno nešto više od 573.000 slobodnih radnih mjesta. To se smanjilo s gotovo 800 000 prije godinu dana. Slobodna radna mjesta uključuju kvalificirane profesije, kao i povremeni rad u područjima poput poduke engleskog jezika i ugostiteljstva.
Plaće za posao u Njemačkoj
Minimalna plaća u Njemačkoj utvrđuje se svake godine. Od siječnja 2020. iznosi 9,35 eura na sat, što ga trenutno svrstava na peto mjesto među zemljama EU.
Prosječna mjesečna zarada u Njemačkoj iznosi 4.021 eura, međutim to se razlikuje u različitim sektorima, regijama i spolu. Razlika u plaćama među spolovima iznosi 21% od 2018. godine.

Kultura rada u Njemačkoj
Njemačka poslovna kultura tradicionalno je hijerarhijska, s jakim upravljanjem. Nijemci rade na pažljivo isplaniranim zadacima i donose odluke na temelju čvrstih činjenica. Sastanci su uredni i učinkoviti te slijede strogi dnevni red i raspored, gdje je cilj rasprava postizanje usklađenosti i konačne odluke.
Vrijeme je dobro definiran koncept što se tiče rada u Njemačkoj. Zbog toga su ljudi vrlo točni i trebali biste biti previše u bilo kojem profesionalnom okruženju.
Zakoni o radu i radnička prava u Njemačkoj
Prosječni radni tjedan u Njemačkoj je oko 40 sati tjedno, iako je maksimalni radni tjedan 48 sati. Zaposlenik može raditi do 10 sati dnevno ako prosječni sati dnevno ne prelaze osam tijekom razdoblja od 24 tjedna.
Minimalno godišnje zakonsko pravo na godišnji odmor u Njemačkoj je 20 dana godišnje. Njemački radnici dobivaju i druge naknade poput bolovanja i materinstva. Većina posla, kako s punim, tako i s nepunim radnim vremenom, bit će regulirana ugovorom o radu. Međutim, trebali biste pažljivo provjeriti preciznije detalje bilo kojeg ugovora prije potpisivanja jer neki poslodavci pokušavaju uključiti klauzule koje im jako idu u prilog.
Otkazni rokovi za poslodavca koji raskida ugovor u Njemačkoj obično započinju s dva tjedna tijekom probnog razdoblja, povećavajući se na četiri tjedna za većinu standardnih ugovora. Za dugoročne radnike otkazni rokovi mogu biti puno duži (na primjer, do sedam mjeseci u nekim slučajevima za one koji su dali više od 20 godina radnog staža).