Posao u Njemačkoj – gdje tražiti
Posao u Njemačkoj – gdje se traži posao u Njemačkoj?
Internet stranice
Najveće Internet stranice za pretraživanje poslova u Njemačkoj, uz službenu stranicu agencije za zapošljavanje, Agentur für Arbeit, su svakako
Ove stranice vrhunske su iz više razloga:
- Imaju ekstremno velik broj posjeta, što znači da poslodavci rado ostavljaju poslove na njima.
- Poslovi na njima su relevantni i verificirani, što znači da nećete naletjeti na “sumnjive” oglase za posao.
- Svaka stranica isto tako ima određene savjete za pronalazak posla, kao i za usavršavanje karijere
- Prijava je jednostavna

Web -stranice određenih tvrtki:
Tvrtke stavljaju oglase na svoje stranice da bi posjetitelji mogli izvršiti prijavu. Na mom području tako postoji veliki broj firmi koje imaju oglase za posao na svojoj stranici, kao što su Adidas, Puma i Siemens. Prednost prijave preko njihove stranice jest ta da ste pokazali interes samim time što ste došli na stranicu tvrtke. Želim napomenuti na mali oprez prilikom prijave u velike tvrtke: većinom imaju program koji automatski eliminira one životopise koji ne odgovaraju profilu posla.
Društvene mreže:
Xing i LinkedIn odlične su stranice za osobe koje traže poslove sa većom razinom obrazovanja, budući da na tim društvenim mrežama postoji veliki broj profesionalaca i oglasa za posao koje možete pozorno čitati i istražiti.
Prednost imate kada imate uređen profil na tim društvenim mrežama, a bude li potrebe o glavnim smjernicama za uređivanje profesionalnog profila, napisat ću i taj tekst. Dobra stvar jest da možete pratit bitne ljude iz vaše industrije i uvijek imati uvid u najnovije vijesti iz sektora u kojem želite raditi.
Facebook kao veliku novost omogućava poslodavcima da sada oglase za posao stavljaju i preko te društvene mreže, stoga se sada i jednostavno i brzo na određene poslove možete prijaviti preko Facebooka.
Prednost jest ta da vam on prikazuje oglase u blizini. Uzmite u obzir da su to oglasi za jednostavnije poslove, koji nisu visoko stručni, budući da Facebook koristi vaš profil kao vrstu životopisa (možda je sada pravo vrijeme da maknete dio o poslu gdje piše “Sam svoj gazda”, ili “I do not work, I am a princess”).
Facebook grupe:
Osobno kada gledam oglase u grupama, vidim veliki manjak informacija, netransparentno radno vrijeme, ne objavljivanje bruto plaće za određeni posao i slabi i nedovoljni kontakt podaci, kao i nedovoljno objašnjene potrebe poslodavca za radnom snagom (koje kvalifikacije su potrebne). Takav pristup objavljivanja oglasa za posao dovest će većinom nekvalificirane radnike, stoga razmislite želite li se na taj oglas javiti.
Radio, novine, na ulici:
Pretpostavljam da ne postoji veliki broj osoba s naših prostora koje čitaju njemačke lokalne novine, ali smatram bitnim napomenuti da se veliki broj manjih, lokalnih tvrtki oglašava putem lokalnih novina jer im je malo jeftinije nego na druge načine (iako osobno smatram da im je to loša taktika).
U oglasima tako možete pronaći razne poslove za koje ne treba velika stručna sprema, kao i veliki broj Minijob oglasa.
Radio kao medij za oglašavanje već je svima poznat, a koliko oglasa na njemu ima, znaju većinom osobe koje dosta vremena provode u autu i slušaju ga . Takvi oglasi dobri su jer se vrte na stanici više puta dnevno, ali mali problem prilikom vožnje u autu jest zapamtiti kontakt informaciju, stoga bi trebalo imati dobro pamćenje da nakon što parkirate, možete otići direkt na stranicu firme koja se oglašava. Isto tako možete otići i na stranicu radio postaje i provjeriti koji su se oglasi tog dana puštali.
Znanstveno je dokazano da kada osoba o jednoj temi razmišlja, u svojoj okolini vidi sve što je na tu temu podsjeća. Ovo govorim zato što osobe koje traže posao jako često razmišljaju o traženju posla. To znači da su njihova osjetila spremna za identificirati oglase za posao u svojoj okolini. Ako ste vi osoba koja trenutno traži posao, mogu se kladiti da ste jako puno puta do sada na ulici vidjeli natpis Mitarbeiter gesucht (traži se radnik), stoga iskoristite tu priliku i prijavite se na posao koji na ulici vidite ako smatrate da bi vam mogao zadovoljiti financijske potrebe i da imate stručnost za njega.
Poznanstva i preporuke
Zadnji način traženja posla nama iz jugoistočne Europe jest i najpoznatiji. Poznanstva i preporuke ono su što nam je uvijek pomagalo u životu, pa tako može i u Njemačkoj. Preporuke koje dobijemo od bivših poslodavaca (Zeugnis) jako nam mogu pomoći prilikom pronalaska novog posla, pogotovo kada su pozitivne.
Lijepa riječ i zlatna vrata otvara, a to na tržištu rada itekako vrijedi, stoga uvijek budite dobri sa poslodavcima kod kojih radite, jer nikad ne znate do koga će ta preporuka doći u trenutku kada odlučite da je vrijeme za novi posao.
Preporuke prijatelja, iako nisu toliko jake kao poslodavaca, mogu puno pomoći prilikom traženja posla, pogotovo ako je taj prijatelj i sam dobar i kvalitetan radnik. U ljudskoj je psihi da ljudi vjeruju preporuci onoga tko je na svome poslu dobar.
60 % poslova u svijetu dobiva se preko osobnih preporuka.
Poznanstva koja imate, dobro iskoristite. Ne moram posebno govoriti da se dobro dobrim vraća, tako da održavanje prijateljstava i kontakata uvelike pomaže pri povećanju vjerojatnosti da ćete posao pronaći na takav način.
Tražite posao na više načina odjednom
Zadnja stvar koju u ovom tekstu mogu reći jest: tražite posao na svim stranicama i na svaki način. Budite precizni prilikom traženja posla, vjerujte u sebe i pozitivno razmišljajte. Ako mislite da o traženju posla znate manje od Nijemaca, mogu vam odmah reći da niste u pravu. Osoba zna onoliko koliko je spremna naučiti, a samim time što čitate moje tekstove, u prednosti ste pred drugima zaposliti se u Njemačkoj.
Traženje posla jest nešto što se treba naučiti da bi bio jako uspješan, i ne ovisi o tome koje ste nacionalnosti. Jedino bitno jest da ste dobro informirani.
Originalni tekst: Drago Jukić